Premeny Kežmarského hradu - Východná veža
Počas 557 rokov trvania Kežmarského hradu sa jeho podoba neustále menila. Tento voľný cyklus bude prinášať najmä obrazový materiál, ktorý čitateľom najnázornejšie priblíži premeny hradu v priebehu vekov.
V tomto článku sa zameriavame na premeny zastrešenia východnej veže. Tá bola postavená v 1. stavebnej fáze, hneď na začiatku, keď sa od roku 1462 začal stavať Kežmarský hrad.
Doteraz sa mylne tvrdilo, že táto neskorogotická veža bola súčasťou staršieho mestského opevnenia, ku ktorému bol hrad pristavaný. Pôvodne bola táto švorpodlažná valcovitá nárožná veža zakrytá kužeľovou strechou. Výrazná zmena nastala v priebehu 17. storočia, kedy na ňu nadstavali mnohouholníkovú nadstavbu s kľúčovými strieľňami ukončenú renesančnou štítkovou atikou, ktorá čiastočne zakrývala cibuľovú strechu. Vonkajší plášť veže bol zdobený podobne ako celý hrad sgrafitom.
Do dnešných čias sa zachoval dekoratívny pás oddeľujúci staršiu hmotu valca od mnohouholníkovej nadstavby. Tá je v nárožiach zdobená iluzívnym kvádrovaním. V nasledujúcom storočí je zastrešenie nahradené novým, ktoré tvorí stanová strecha pokrytá škridľou so sedlovými vikiermi. Po požiari v roku 1865 dali už len nižšiu stanovú strechu pokrytú dreveným šindľom, aby náklady na realizáciu boli čo najnižšie.
Následný požiar v roku 1901 dal podnet na rekonštrukciu do ktorej sa už zaangažoval aj štát prostredníctvom Krajinskej pamiatkovej komisie. Jej člen, architekt Oto Sztehlo vypracoval realizačné projekty. Strecha sa priblížila svojim tvarom a materiálom tej z 18. storočia. Jedinou zmenou boli pultové vikiere, ktoré mali poukazovať na stredoveký pôvod hradu. Aktuálna podoba východnej veže ochudobnená o vikiere je od roku 2012, kedy došlo k výmene škridľovej krytiny.
Autor: historik Múzea v Kežmarku - Mgr. Maroš Semančík